می توان به مهم ترين دلايل براي خريد يك شومينه اتانولی به موارد زیر اشاره کرد:

توان حرارتی بسیار خوب

یکی از سوالات متداول این است که شومینه های اتانولی چه مقدار گرما تولید می کنند؟ پاسخ به این سوال واضح است: این شومینه ها تولید گرمای بسیار خوبی دارند، در واقع می توان با یک شومینه اتانولی، محیط خانه را که در زمستان کاملا سرد می باشد را به آسانی به گرمای مطلوب رساند.
بازده حرارتی شومینه های اتانولی حدود ۵/۲ تا ۷ کیلو وات می باشد که برای گرم کردن یک خانه نسبتا بزرگ کفایت می کند،همچنین بازده حرارتی شومینه ها به اندازه شعله و کیفیت اتانول هم بستگی دارد.
یکی از دلایل پر بازده بودن شومینه های اتانولی این است که این شومینه ها برخلاف شومینه های گازی و چوبی، نیازی به دودکش نداشته و ۹۰ در صد از گرمای تولید شده را وارد محیط خانه می کند و بعد از روشن کردن آن ها بین ۱۵ تا ۲۵ دقیقه طول می کشد تا محیط خانه را کاملا گرم کند.
 

بدون نیاز به دودکش
با اين كه شومينه اتانولی گرمای بسیار خوبی ایجاد می کند اما به دلیل استفاده از سوخت پاک (اتانول)، نیازی به دوکش ندارند . یکی از بهترين منافع در مورد شومینه های بدون دودكش اين است كه شما به هيچ وجه محدود نخواهید شد و مي توانيد شومينه ها را متناسب با دکور منزل یا فضای خود به آسانی جابجا كنيد و آنرا به مكان جديدی بريد يا اين كه مي توانید در محلی دیگر مثل اتاق یا پاسيو و تراس از آن استفاده کنید. البته اگر بخواهيد مدل هاي ديواري را انتخاب کنید به یک نگه دارنده نیاز دارید، ‌اما در مقايسه با بخاري هاي معمولي یا شومینه های سنتی، کاملا قابل جابجایی هستند.

بدون دوده، خاکستر و گازهای سمی
دليل اين كه شومينه های اتانولی به هيچ دودكشي نیاز ندارد ساده است، ‌اتانول به عنوان یک سوخت پاک شناخته می شود که برخلاف شومینه های سنتی، در اثر احتراق هیچ دوده، خاکستر و یا گازهای سمی خطرناکی تولید نمی کنند و در نتیجه سوختن آن ها فقط گرما، بخار آب و مقدار بسیار کمی CO2 که معادل سوختن 2 شمع است تولید می شود، در واقع، علاوه بر جلوگیری از تولید خاکستر ،‌ مانع از ایجاد دوده هم مي شود و دیوارها وسطوح سفید منزل شما همیشه بدون دوده و لکه باقی خواهند ماند.

نگه داری آسان
باتوجه به شعله بسیار تمیز و بدون دوده شومینه های اتانولی، نیازی به تمیز کردن مداوم آن ها نمی باشد و لکه و کثیفی را به آسانی می توان با یک دستمال نم دار پاک کرد، همچنین چون جنس این شومینه ها از استیل ضد زنگ و مرغوب می باشد می توان آنها را براحتی جلا داده و شومینه های خود را همیشه تمیز و نو نگه دارید.

استفاده آسان
شومينه هاي اتانولی علاوه بر اين كه به تميز كردن و نگه داري كمي نياز دارند ، استفاده از آنها هم بسیار آسان است و فقط کافیست سوخت اتانول را در مخزن شومینه های خود بریزید وآن رابا یک فندک روشن کنید و از شعله گرم وزیبای آن لذت ببرید وهر زمان که بخواهید می توانید آن را به آسانی خاموش کنید.


در بالا به ۵ دلیل اصلی برای خرید شومینه های اتانولی اشاره کرده ایم. البته دلایل دیگر بسياري نيز براي خريد شومينه های اتانولی وجود دارد ولی اگر بخواهیم فقط به یک دلیل مهم اشاره کنیم آن هم سبز یا Green بودن این شومینه هاست که به عنوان محصولی که از سوخت پاک وتجدیدپذیر استفاده می کنند، اهمیت دارند و حافظ محیط زیست وسلامت خریداران می باشد.